طبق تحقیقات طبق بررسی های دانشمندان علت اصلی سرطان معده در دنیا تجمع نیترات و نیتریت و مشتقات آن در بدن است.لذا تحقیق در مورد میزان نیترات مواد غذایی یکی از مهم ترین مسائل روز در دنیا بخصوص در کشور ایران میباشد.نتایج حاصل از بررسی تجمع نیترات در سبزیجات در استان اصفهان نشان میدهد که بالا ترین درصد نیترات در سبزیجات مربوط به سبزیجات برگی میباشد. بخصوص برگ های خارجی که رنگ سبز تیره تری دارند.لذا هنگام مصرف کاهو و اسفناج سعی شود برگ هایی که رنگ تیره تری دارند جدا گردد و مصرف نشود. همچنین سبزیجاتی مانند تره و جعفری به طور روزانه مصرف نگردد بین هر بار مصرف چند روز فاصله باشد و به دلیل حساسیت و وزن کم درکودکان توصیه میشود مقدار مصرف سبزیجات برگی بسیار کم باشد .مصرف سبزی جات و غده ای مانند سیب زمینی،پیاز و هویج و سبزیجات بوته ای مانند گوجه که از لحاظ میزان نیترات و نیتریت پایین میباشد برای افراد مشکلی ندارد.

نکته بسیار مهم در افزایش و کاهش میزان نیترات و نیتریت سبزیجات بحث نحوه فراوری ماده غذایی میباشد. لازم به ذکر است میزان  دوز مصرفی مجاز نیتریت بسیار کمتر از نیترات است و مصرف زیاد نیتریت که شکل احیا شده نیترات است برای مصرف عموم مردم و کودکان  بسیار خطرناک است. تحقیقات نشان داده آب پز نمودن  پیازچه سبب افزایش نیتریت و نیترات به ترتیب بیش از ۳ برابر و ۳۰ -۲۵ درصد میشود. همچنین در اسفناج منجر به افزایش ۳۵ – ۳۰ درصد نیتریت و باعث کاهش نیترات بههمین میزان شد. محتواي نیتریت و نیترات گشنیز آب پزشده ۴۵-۴۰ درصد کاهش یافت. آب پز نمودن تره سبب کاهش میزان هر دو پارامتر مذکور شد به گونهاي که میزان نیتریت و نیترات به ترتیب ۳۰ -۲۵ درصد و ۵۰ درصد کاهش نشان داد. در سبزي جعفري میزان نیتریت تا بیش از ۴ برابر افزایش پیدا کرد. انجماد سبزیجات هم بجز تره و پیازچه که شاهد کاهش نیترات و نیتریت در آن هستیم در سایر سبزیجات افزایش نصف تا چهار برابری را مشاهده میکنیم. با جمع بندی این مطالب به عنوان نتیجه گیری نهایی توصیه میشود مصرف اسفناج در سبد غذایی خانوار کاهش یابد.همچنین در مصرف سایر سبزیجات برگی هم زیاده روی نشود. نتایج کنونی به هیچ عنوان قابل مقایسه با چند سال قبل نمیباشد و علت اصلی آن شرایط آبی خاکی و کود های آلی می باشد.

یک پاسخ به اندازه گیری نیترات سبزیجات در استان اصفهان
 1. Hello there,

  My name is George, and I was wondering if you would like to have your website r-shakeri.ir promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

  We are updating our broken link resources to include up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved as a do follow link.
  If you are interested in having your site included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks
  George


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *