IQF ( آی. کیو .اف ) مخفف individual quick freezing است که به معنی روش انجماد سریع ومجزا در ایران معرفی شده است
IQF یا individual quick freezing انجماد محصولات به صورت سریع، یکی از روش‌های جدید منجمد کردن محصولات است که امروزه جایگاه مهمی را در صنعت بسته بندی را به خود اختصاص داده است.
امروزه می‌توان سبزی‌هایی مانند گوجه فرنگی، سبزی جات، هویج و… را به روش IQF با همان طعم و ظاهر تازه محصول منجمد کرد.

انواع IQF :

۱- IQFتونلی : این تونل ها در واحدهای تولید موادغذایی برای انجماد فوری محصولاتی نظیر انواع سیزیجات،انواع میگو،مرغ،میوه…بکار می رود.

محصولاتی که در این تونل ها منجمد می شوند تازگی و خواص اولیه را به طور کامل حفظ کرده و دانه ها کاملا از یکدیگر مجزا می باشند. تونل انجماد با نوار نقاله و برای انجماد مواد غذایی با ظرفیت های ۲۰۰کیلو تا چند تن در ساعت مناسب می باشد

۲- IQF کابینتی : جهت استفاده از مواد مواد غذایی با ضحامت بالاست. در این روش مواد غذایی در سینی های مخصوص چیده شده و داخل کابینت ها جای داده می شوند پس از بسته شدن درب کابینت ، نیتروژن های مایع برروی مواد غذایی اسپری شده و باعث انجماد انها شده سپس درب کابینت باز شده سینی ها خارج می شوند.

۳-IQF صندوقی : انجماد سریع از نوع صندوقی برای مراکز آزمایشگاهی بالینی، انتقال خون و تلقیح مصنوعی جهت فریز کردن سریع نمونه های آزمایشگاهی ، اسپرم ، خون و دیگر فراورده های خونی نظیر پلاسما مناسب می باشد.

مزیت استفاده از انجماد سریع نسبت به روش های دیگر حفظ عطر و طعم و مواد مغذی محصول به دلیل عدم ایجاد کریستال های یخ درشت می باشد.

مراحل آماده سازی کولینگ و بسته بندی به روش انجماد سریع به شرح زیر است

شستشوی اولیه و حذف آلودگی های محصول

سورتینگ

آنزیم بری یا بلانچینگ(با بخار یا آب داغ)

سورتینگ نهایی

خنک کردن

منجمد کردن به روش IQF

بسته بندی

انتقال به سردخانه

 

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *